„Тази система не вие, не светва, не предупреждава — просто удря.“ Как Raven се превърна в тихия пазител на украинското небе
В една юлска сутрин на 2025 г., в покрайнините на Николаев, операторът с позивна „Корабел“ си пие кафето до маскирана бойна машина, паркирана в сянката на полуразрушен склад. Няма сирена. Няма викове. Само бързото известие от разузнавателния дрон: „Shahed, 11 километра на югозапад, височина 180 метра.“ Без да се вдига шум, „Корабел“ сяда до малък екран, накланя визьора и с леко движение на пръстите — почти като на игра — отпраща една ракета по невидимата точка. Шест секунди по-късно, далеч в небето проблясва огън.
Ракетата не идва от зенитен комплекс С-300, нито от западен NASAMS. Това е Raven — британска импровизация, превърната в съвременна гръмотевица.
През май и юни 2025 г. тази система — на пръв поглед скромна, дори странна — се превърна в постоянен гост в бойните сводки. Седмица след седмица, Raven поразяваше нисколетящи дронове, крилати ракети и дори няколко вертолета. Историите се трупат. Като онази от Харков, където по време на масирана нощна атака оператори от 92-ра бригада свалят три дрона Shahed за по-малко от минута — всичко това с Raven. Или случаят от близо до Кривой Рог, където системата елиминира крилата ракета, летяща ниско край електроподстанция, преди дори да бъде засечена от радарната система на по-големия ПВО комплекс в района.
Причината за този успех е проста: Raven е малка, мобилна, и почти не излъчва. За разлика от тежките ПВО системи, които използват радари и оставят електронни следи, Raven работи оптично — чрез визьор и инфрачервени ракети ASRAAM. И точно това прави системата особено ефективна срещу дронове, които летят ниско и избягват радарите. Операторите я наричат „тихия убиец“ — защото няма нищо драматично в изстрела, но целта рядко оцелява.
Ожесточена въздушна война
В последните дни на юни 2025 г. конфликтът в Източна Европа ескалира с нова порция тежки удари и загуби във въздушното пространство. Службата за сигурност на Украйна (СБУ) нанесе мощни удари срещу руските военни аеродроми „Мариновка“ във Волгоградска област и „Кировское“ в окупирания Крим. В рамките на тези операции бяха ун…
През юни 2025 г., Великобритания обяви, че ще изпрати още 5 Raven системи и 350 ракети ASRAAM на Украйна — допълнение към вече използваните 8 платформи и над 400 изстреляни ракети. Успеваемостта е висока: около 70 до 75 процента от целите са унищожени — според източници от британското министерство на отбраната. Това означава, че над 280 вражески обекта — повечето дронове, но и някои ракети — са били елиминирани от тази „малка“ система за по-малко от година.
За Киев, Raven вече не е просто временно решение. Тя е част от архитектурата на защитата. Охранява критична инфраструктура, движе се близо до фронтовата линия, прикрива зони, които по-големите системи не могат да покрият. Работи бързо, евтино и тихо. И най-важното — работи.
„Стреля, и не питаш дали си улучил.“ — свидетелства от оператора Raven
Много от украинските войници, обучени да боравят с Raven, не са професионални зенитчици. Един от тях е снайперист, друг — бивш артилерист, трети — с опит в дроните. Общото между тях е, че са минали ускорен курс от британски инструктори, някои от които — доброволци, а други — служители на министерството на отбраната на Обединеното кралство. Обучението продължава едва две седмици — защото системата е създадена да бъде толкова проста, колкото и смъртоносна.
„Първия път, когато изстрелях, дори не бях сигурен, че ракетата е тръгнала — толкова тихо беше. После по радиото казаха ‘дронът е паднал, добре дошло’. И тогава разбрах, че това не е техника — това е нож в тъмното.“
— Позивна „Рудий“, 128-ма бригада, юни 2025 г.„Проблемът с Shahed-ите е, че са като комари. Ниско, бързо, и почти без звук. Преди ползвахме МАНПАДС, но трябва да стоиш открит, уязвим. С Raven сме скрити в храстите, в пикап, и пак удряме. Без никой да разбере.“
— Сержант от 92-ра механизирана, интервю за военен канал, Харковско направление.„Не мога да повярвам, че това нещо идва от Лондон. Все едно някой е хванал компютърна игра и я е превърнал в оръжие. Но резултатът е реален: цели падат. Бързо.“
— Оператор на Raven, Южното направление, юни 2025 г.„Единственият ни проблем е, че ракетите свършват по-бързо, отколкото идват.“
— Анонимно изказване по време на визита на британска делегация, Николаевска област, май 2025 г.
Според някои войници, най-силното предимство на Raven не е самата ракета, а фактът, че системата дава увереност. „Когато си в района и знаеш, че някой държи Raven в засада, спиш по-спокойно. Или поне по-малко неспокойно“, казва един от логистиците в Днепровска област.
„Това е оръжието, което никой не забелязва — докато не стане късно“, казва с усмивка един от инструкторите в тренировъчен център в Полтавска област. „Може да не изглежда впечатляващо. Но за момчетата на терен — това е разликата между нощта със светлина… и нощта в тъмнина.“
Готино, нали?
фон Даниц